Karl Horst Hödicke, Galerie König. Photo: I DO ART Agency

Kunstnere 2017

 

 

A
Per Morten Abrahamsen (DK) – Hans Alf
Christian Achenbach (DE) Hans Alf
Per Ahlmann (DK) – Benoni
Faig Ahmed (AZ) – Montoro12
Jan Albers (DE) – Van Horn
Christoffer Munch Andersen (DK) – Franz Pedersen
Ida Arentoft (DK) – Fotografisk Center
Kader Attia (FR) – Nagel Draxler
Raúl Ortega Ayala (MX) – (Code Films)

B
Anna Barham (UK) – Arcade
Dominic Beattie (UK) – Fold
Charles Beauté (FR) – Eva Meyer
Julia Beliaeva (UA) – Sabsay
Dirk Bell (DE) – 
Dziuba Jewels
Neïl Beloufa (FR) – Nil
Isabel Berglund (DK) – Format Artspace
Paul Beumer (NL) – Dürst Britt & Mayhew
Julius von Bismarck (DE) – Alexander Levy
Achim Boehm (DE) Hans Alf
Nils Bleibtreu (DE) – Jacob Bjørn
Rune Bosse & ThinkingHand (DK) (Installation)
Anders Brinch (DK) – Hans Alf
Kevin Broadbery (DK/IE) – Fotografisk Center
Ben Thorp Brown (US) – (Code Films)
Alice Browne (UK) – Eduardo Secci

C
Sophie Calle (FR) – Perrotin
Simon Callery (UK) – Fold
Mikkel Carl (DK) – M23
Asger Carlsen (DK) – Dittrich & Schlechtriem
Carla Chan (CN) – Sexauer
Lars Christensen (DK) – Anne Mosseri-Marlio
Ryan Travis Christian (US) – Andrew Rafacz
Claire Fontaine (FR) – Neu, Berlin
Martin Soto Climent (MX) – Proyectos Monclova
Valérie Collart (DK) – Printer’s Proof
Graham Collins (US) – Jacob Bjørn
Tony Cragg (UK) – 68projects
Chelsea Culprit (US) – Roman Road
Keren Cytter (ISR) – Pilar Corrias

D
Emmanuele De Ruvo (IT) – Montoro12
Lucky DeBellevue (US) – Kai Matsumiya
Stine Deja (DK) – Annka Kultys
Kristian Devantier (DK) – Format Artspace

E
Tina Enghoff (DK) – (Code Talks)
João Enxuto (US) – (Code Films)
Klas Eriksson (SE) – Eduardo Secci

F
Xamiishi Faarax (AU) – Arcadia Missa
Jonas Feferle (AT) – 
Raum mit Licht
John Finneran (US) –
Arcade
Karin Fisslthaler (AT) – 
Raum mit Licht
Gerasimos Floratos (US) – 
Pilar Corrias
Andrea Francolino (IT) – 
Kristin Hjellegjerde
Max Frintrop (DE) – 
A+B
Sabrina Fritsch (DE) –
Van Horn
Bernard Frize (FR) –
Perrotin
Nick Fox (ZA) – 
Vane

G
Rainer Ganahl (AUT/US) – Kai Matsumiya (Code Films)
Sébastien de Ganay (FR) – Steinek
Jay Gard (DE) – Sexauer
Dorian Gaudin (FR) – Dittrich & Schlechtriem
Quentin Germain (FR) – Nil
Kim Won Geun (KR) – Nil
Juliette Goiffon (FR) – Eva Meyer
Penny Goring (UK) – Arcadia Missa
Tue Greenfort (DK) – (Installation)
Shilpa Gupta (IN) –
Continua

H
Barbara Hammer (US) – (Code Films)
Arash Hanaei (IR) – Ag Galerie
Zach Harris (US) – Perrotin
Gudrun Hasle (DK) – Format Artspace
Julius Heinemann (DE) – Proyectos Monclova
Wieteke Heldens (NL) – Hans & Fritz Contemporary
Stefan Heyne (DE) –  68projects
Ann Hirsch (US) – Arcadia Missa
Rieko Hotta (JP) –
Marie Kirkegaard
Cody Hudson (US) – Andrew Rafacz
Ellen Hyllemose (DK) – 
Fold
Karl Horst Hödicke (DE) – KÖNIG GALERIE

J
Stine Marie Jacobsen (DK) – (Code Talks)
Maryam Jafri (PK) – Kai Matsumiya (Code Films)
Jacob Jessen (DK) – Marie Kirkegaard
Michelle Jezierski (US) – 68projects
Sven Johne (DE) – Nagel Draxler (Code Films)
Jacqueline de Jong (NL) – Dürst Britt & Mayhew
Jesper Just (DK) – (Code Films)

K
Hiwa K (IQ) – KOW
Craig Kalpakjian (US) – Kai Matsumiya
Ruprecht Von Kaufmann (DE) – Kristin Hjellegjerde
Hassan Khan (EG) – (Code Performances & Code Talks)
Felix Kiessling (DE) – Alexander Levy
Maiken Kildegaard (DK) – Fotografisk Center
Jacob Kirkegaard (DK) – (Code Performances)
Mette Hartung Kirkegaard (DK) – Fotografisk Center
Klaas Kloosterboer (NL) – Ellen de Bruijne Projects
Sofie Amalie Klougart (DK) – Fotografisk Center
Klara Kristalova (CZ) – Perrotin
Carl Krull (DK) – Format Artspace
Maria Kulikovska (UA) – Sabsay
Michael Kvium (DK) – Franz Pedersen
Danielle Kwaaitaal (NL) – Francis Boeske Projects

L
Kiki Lamers (NL) – Francis Boeske Projects
Malene Landgreen (DK) –
MøllerWitt
Anne Langgaard (DK) –
Format Artspace
Asger Dybvad Larsen (DK) – Geukens & De Vil
Ted Larsen (US) – Privateview
Simon Laureyns (BE) – A+B
Leigh Ledare (US) – Pilar Corrias
Christian Lemmerz (DE) – Franz Pedersen
Natalia LL (PL) – Roman Road
Erica Love (US) – (Code Films)

M
Tala Madani (IR) – Pilar Corrias
Lone Haugaard Madsen (DK) – Nagel Draxler
Basim Magdy (EG) – (Code Talks)
Alix Marie (FR) – Roman Road
Peter Martensen (DK) – MøllerWitt
Tiziano Martini (DE) – A+B
Rä di Martino (IT) – (Code Films)
Megumi Matsubara (MA) – Voice Gallery
Bjørn Melhus (DE) – Ebensperger
Donata Minderytė (LT) – Vartai
Adrien Missika (FR) – (Code Films)
Gabriel de la Mora (MX) – Proyectos Monclova
Mathias Malling Mortensen (DK) – 
Printer’s Proof
Marie Munk (DK) – Annka Kultys

N
Moataz Nasr (EG) – (Code Films)
Nika Neelova (RU) – Osnova
Miriam Nielsen (DK) – Format Artspace
Cecilie Enevold Nielsen (DK) – Format Artspace
Nemanja Nikolic (CS) – Dix9
Barbara Nino (SP) – Fotografisk Center
Nils Nova (SV) – Hans & Fritz Contemporary
Jaromir Novotny (CZ) – Geukens & De Vil

O
Balder Olrik (DK) – Hans Alf
Yasuaki Onishi (JP) – The Mine
Witek Orski (PL) – Rodríguez
Allan Otte (DK) – Tom Christoffersen
Knud Odde (DK) – Tom Christoffersen
Ahmet Öğüt (TR) – KOW
Metehan Özcan (TR) – Versus Art Project

P
Klaus Pamminger (AT) – Raum mit Licht
Hyunjoo Park (KR) – Nil
Ömer Pekin (TR) – Versus Art Project
Roman Pfeffer (AUT) – Raum mit Licht
Yelena Popova (RU) – Osnova

R
Farnaz Rabieijah (IR) – The Mine
Fredrik Raddum (NO) – Hans Alf
Fabio Ranzolin (IT) – Montoro12
Marco Reichert (DE) – Benoni
Sophie Reinhold (DE) – Tobias Naehring
Louis Reith (NL) – Mini
Jacob Remin (DK) – (Code Films)
Paul Simon Richards (UK) – Arcade (Code Films)
Ieva Rojūtė (LT) – Vartai
Maria Rubinke (DK) – Franz Pedersen

S
Nastaran Safaei (IR) – The Mine
Michael Sailstorfer (DE) – Proyectos Monclova
Kaspar Oppen Samuelsen (DK) – 
Printer’s Proof
Larissa Sansour (PS/DK) – Montoro12
Julie Sass (DK) – Printer’s Proof
Morten Schelde (DK) – Format Artspace
Dierk Schmidt (DE) – KOW
Jana Schröder (DE) – Natalia Hug
Maximilian Schubert (US) – Jacob Bjørn
Andreas Schulenburg (DE) – Franz Pedersen
Julie Born Schwartz (US) – (Code Films)
Christian Schwarzwald (AT) – Ebensperger
Robin Seir (SE) – Nam Project
Søren Sejr (DK) – Jacob Bjørn
Marinella Senatore (IT) – (Code Performances & Code Talks) – KOW
Nikita Shalenny (UA) – Sabsay
Goran Škofić (HR) – (Code Films)
Bret Slater (US) – Privateview
Stephen Smith (UK) – Mini
Michael E. Smith (US) – KOW
Giuseppe Stampone (IT) – Eduardo Secci
S&P Stanikas (LTU) Vartai
Jakob Kudsk Steensen (DK) – (Code Films)
Frode Steinicke (DK) – Jacob Bjørn
Anna Sørensen (DK) – Tom Christoffersen

T
Emma Talbot (UK) – Arcadia Missa
Serkan Taycan (TR) – 
Versus Art Project
Luke Willis Thompson (NZ) – (Code Films)
Sofie Thorsen (DK) – 
Krobath
Travis Lycar (CA) – 
Dittrich & Schlechtriem

U
Anina Lyck Uldum (DK) – Fotografisk Center

V
Derrick Velasquez (US) – Privateview
Ane Vester (DK) – Geukens & De Vil
Marianne Vierø (DK) – Ellen de Bruijne Projects
Peter Voss-Knude (DK) – (Code Performances)

W
Franz Erhard Walther (DE) – KOW
Erich Weiss (BE) – (Code Films)
Wieske Wester (NL) – Dürst Britt & Mayhew
Torgny Wilcke (DK) – Fold
Clemens Wolf (AT) – Steinek
Peter Wächtler (DE) – (Code Films)

Z
Maria Zahle (DK) – Arcade
Davide Mancini Zanchi (IT) – A+B
Cajsa von Zeipel (SE) – Arcadia Missa
Heimo Zobernig (AT) – 
Nagel Draxler

 

(Billede: Karl Horst Hödicke, præsenteret på Code Art Fair 2017 af König Galerie. Foto: I DO ART Agency)