ArtReActs

Film-, talks- og performanceprogram 2017

Kurateret af Irene Campolmi
Gratis entré 


Torsdag d. 31. august

 

Code Talks
14.30-15.30 @ Scenen, Bella Center
Collectors Focus
Online Platforms for Collectors, Galleries and Art Advisors

Francesca Polo, direktør, Vastari
Piero Tomassoni, direktør og stifter, Artvisor
Eugenio Re Rebaudengo, direktør og stifter, Artuner
Mattis Curth, CEO, Artland
Serge Tiroche, medstifter af Art Vantage PCC Limited og ArtRunners
Sylvain Levy, kunstsamler med en online samlerplatform for kinesisk kunst
Modereret af: Silvia Adler, kunstsamler og Code Art Fair VIP Ambassador


Code Talks
16.00-17.00 @ Scenen, Bella Center
Collectors Focus
Making Art Institutions

Patrizia Sandretto Re Rebaudengo, stifter af Fondazione Sandretto Re Rebaudengo
Arturo Galansino, direktør, Palazzo Strozzi Foundation, Firenze
Michael Thouber,  direktør, Kunsthal Charlottenborg
Modereret af: Irene Campolmi, kurator og forsker


Code Performances
17.00 @ Bella Center
Ægget, en balletperformance af solodanser ved Den Kongelige Danske Ballet Femke Mølbach Slot
Koreografi af Esther Lee Wilkinson. Musik af Oh Land


Code Talks

17.30-18.30 @ Scenen, Bella Center
Practice Focus
Acting for a Change: Artistic & Curatorial Practice/Reactions

Krist Gruijthuijsen, direktør, KW Institute of Contemporary Art, Berlin
Ahmet Öğüt, kunstner
Pedro Gadanho, direktør, Maat, Lissabon
Alberto Rios Dela Rosa, kurator, Casa Wabi, Mexico City
Modereret af: Irene Campolmi, kurator og forsker


Code Performances
18.00 @ Bella Center
Ægget, en balletperformance af solodanser ved Den Kongelige Danske Ballet Femke Mølbach Slot
Koreografi af Esther Lee Wilkinson. Musik af Oh Land


Code Performances

19.00-20.00 @ Bella Center
Peter Voss-Knude/Peter & The Danish Defence. Koncert/performance.
Facebook-event


Fredag d. 1. september

 

Code Talks
14.30-15.30 @ Scenen, Bella Center
Museum Collection Focus
Rethinking Museums Collecting & Displaying Strategies

Sarah Lookofsky, assisterende direktør for det internationale program, MoMA, New York
Sam Bardaouil, kurator og stifter af Art Re-Oriented, New York/München
Till Fellrath, kurator og stifter af Art Re-Oriented, New York/München
Stine Høholt, kunstfaglig chef, Arken Museum for Moderne Kunst; bestyrelsesmedlem, Ny Carlsbergfondet
Jérôme Sans, kurator, kritiker, forhenværende direktør for UCCA, Beijing; medstifter af Palais de Tokyo, Paris
Modereret af: Irene Campolmi, kurator og forsker


Code Talks
16.00-17.00 @ Scenen, Bella Center
Art & Ecology Focus
The Ecology Paradigm: Artistic and Curatorial Work in Times of Political Climate Change

Antonia Alampi, medstifter, Future Climates; kurator, Extra City Kunsthal, Antwerp
Jason Waite, selvstændig kurator
Natasha Ginwala, kurator, Contour Bienniale og Documenta 14
Matteo Lucchetti, meddirektør, Visible Project; kurator, BAK, Utrecht
Jacob Lillemose, kurator, X & BEYOND
Modereret af: Irene Campolmi, kurator og forsker


Code Performances

17.00-17.30 @ Bella Center
Rune Bosse & ThinkingHand Productions, “All Around and In Between”. Performativt rum åbent for offentligheden.


Code Talks
17.30-18.30 @ Scenen, Bella Center
Art & Society Focus
Socially Engaged Art Projects

Tina Enghoff, kunstner/fotograf, “Migrant Documents”
Stine Marie Jacobsen, kunstner, “German for Newcomers”
Hiwa K, kunstner
Modereret af: Nikolaj Stobbe, medstifter, Vermilion Sands, kurator, “In Every Step there is a Movement”


Code Performances
19.00 @ Bella Center
Ægget, en balletperformance af solodanser ved Den Kongelige Danske Ballet Femke Mølbach Slot
Koreografi af Esther Lee Wilkinson. Musik af Oh Land


Code Performances

20.00-21.00 @ Copenhagen Contemporary.
Hassan Khan, “Live Ammunition! Music for Clapping, String Quartet and Live Electronics”. Koncert/performance
I samarbejde med Cph Art Week (Art Bar)
Facebook-event


Lørdag d. 2. september

Alle talks er modereret af Irene Campolmi, kurator og forsker

Code Talks
13.00-13.30 @ Scenen, Bella Center
Sound & Vision Focus – i samarbejde med Cph Art Week
When Performance Becomes Re-Action

Marinella Senatore, kunstner
Matteo Lucchetti, meddirektør, Visible Project; kurator, BAK, Utrecht


Code Talks
14.00-14.30 @ Scenen, Bella Center
Sound & Vision – i samarbejde med Cph Art Week
2002: Hassan Khan og Brian Kuan Wood vil diskutere deres musikalske samarbejde, der startede for 17 år siden i en
lejlighed i Zamalek i Ægypten og hvordan dette er relateret til deres praksis i dag. 

Hassan Khan, kunstner
Brian Kuan Wood, redaktør, E-flux, New York


Code Talks
15.00-15.30 @ Scenen, Bella Center
Sound & Vision Focus – i samarbejde med Cph Art Week
Film & Sound

Basim Magdy, kunstner
Laura Barlow, kurator, Mathaf: Arab Museum of Modern Art, Doha


Code Talks
16.00-16.30 @ Scenen, Bella Center
Sound & Vision Focus – i samarbejde med Cph Art Week
Forms of Staging: Between Performance & Life

Isabella Maidment, kurator, performance- og mediekunst, Tate Modern, London
Keren Cytter, kunstner


Code Performances
19.15-20.00 @ Copenhagen Contemporary
Jacob Kirkegaard. Lydperformance.
I samarbejde med Cph Art Week (Art Bar)

 

Søndag d. 3. september
Code on Sunday, centrum af København

 

Code Performances

12.30-14.00 @ Illum & Højbro Plads
Marinella Senatore, “Copenhagen Symphony”. En farverig fejring af Københavns mangfoldighed.

En særlig tak til deltagerne:

Det Kongelige Teaters Balletskole (Kompanie B); Det Kongelige Opera Academy (Særlig tak til Lydia Hoen Tjore, Clara Cecilie Thomsen, Troels Roland); Ghetto Blaster Ensemble; Anastasija Olescuka & Clash CPH Dance School, CISPA- Copenhagen International School of Performing Arts; Laptop Orchestra; Recoil Performance Group; AfroHouse CHP; Jenny Major & Sceneindgangen Studio CHP; Marianne Mogensen & Den Frie Fys (Arab Dance); Kristoffer J. Rosing-Schow (komponist og saxofonspiller); Trampoline House; Xavier Estrela & Steponthefloor School Dance; VDU – Vesterbro Dragudlejningsservice; DANCEatelier; Capoeira by Rodrigo Dino Garcia Group; Cykling uden alder; og alle københavnere!

 

 

Filmprogram

 

Vises i Auditorium 15, Bella Center

Torsdag den 31. august:

Barbara Hammer (US), KOW, Berlin
X (1975)
Double Strength (1978)
Optic Nerve (1985)
No No Nooky TV (1987)

Keren Cytter (IL), Nagel Draxler, Berlin/Cologne; Pilar Corrias, London
Metamorphosis (2015)
Rose Garden (2014)
Game (2015)

Danielle Kwaaitaal (NL), Francis Boeske Projects, Amsterdam
FLO (2004)

Luke Willis Thompson (NZ). Nagel Draxler, Berlin/Køln
Cemetery of Uniforms and Liveries (2016)

Sven Johne (DE), Nagel Draxler, Berlin/Køln
A Sense of Warmth (2015)

Peter Wächtler (DE)
Untitled (Heat up the Nickle) (2013)

Goran Škofić (HR), Dix9, Paris
On the Beach (2016)

Sofie Thorsen (DK), Krobath, Wien
Schnitt A-A’ (2013)

Larissa Sansour (PS/DK), Montoro12, Rom
In the Future, They Ate from the Finest Porcelain (2015)


Fredag den 1. september:

Hiwa K (IQ), KOW, Berlin
A view from above (2017) (i samarbejde med Lawrence Abu Hamdan)
This Lemon Tastes Of Apple (2011)
Moon Calendar (2007)

Rainer Ganahl (AUT/US), Kai Matsumiya, New York
El Mundo (2014)

Maryam Jafri (US), Kai Matsumiya, New York
Avalon (2011)

Moataz Nasr (EG), Continua, San Gimignano/Beijing/Les Moulins/Havana
Father and Son (2004)
At death’s door (2009)
The Water (2002)

Raúl Ortega Ayala (MX), Proyectos Monclova, Mexico City
Tomatina-Tim (2016)

Adrien Missika (FR), Proyectos Monclova, Mexico City
Darvaza (2011)
Black Sand Beach (2011)
As The Coyote Flies (2014)

João Enxuto & Erica Love (US)
The Manor Farm (2017)

Stine Marie Jacobsen (DK)
German for Newcomers (2016)

Søren Thilo Funder (DK)
First Citizen (House of Deaf Man) (2013)
Disastrous Dialogue (2011)

 

Lørdag den 2. september:

“SOUND & VISION”, i samarbejde med Cph Art Week

Basim Magdy (EG)
No Shooting Stars (2016)
The Dent (2014)
The Everyday Ritual of Solitude Hatching Monkeys (2014)
13 ESSENTIAL RULES FOR UNDERSTANDING THE WORLD (2011)

Hassan Khan (EG)
The Slappers and the cap of invisibility (2015)

Jesper Just (DK), Perrotin, Paris/New York/Hong Kong/Seoul/Tokyo
This Nameless Spectacle (2011)
Intercourses (2013)

Rä di Martino (IT), Copperfield, London
August 2008 (2009)
The Show MAS go On (2014)

Marinella Senatore (IT), KOW, Berlin
Jammin’ Drama Project (2014)

Erich Weiss (BE); Hans & Fritz Contemporary, Barcelona
Kirkner in Davos (2013)

Andy Holden (UK)
Law Motion in a Cartoon Landscape (2016)

Paul Simon Richards (UK)Arcade, London
L*a*b (2016)

Ben Thorp Brown (US)
Drowned World (2016)

Julie Born Schwartz (DK)
The Invisible Voice (2016)

Jacob Remin (DK)
Cloud Residue (2017)

Jakob Kudsk Steensen (DK)
Terratic Animism (2016/2017). 4K/2K video 13min 7sec

 

 

Installationer

Tue Greenfort (DK) (König)
Runne Bosse & ThinkingHand Productions (DK)
Peter Voss-Knude / Peter & The Danish Defence (DK)
Nika Neelova (RU) (Osnova)
Giovanni Ozzola (IT) (Continua) (kontinuerlig projektion, en del af Code Films): Garage, Desert Soundscape (2013); Garage, Sometimes you can see much more (2013)

 

Photo: Code Talks by I DO ART Agency

 

Generøst støttet af

Kunstfonden_LOGO_small_JPG
logo